2016. január 30., szombat

Fogalomtár

Fontos fogalmak avagy mi mit jelent:

IMEI: A telefon hálózatregisztrációjához szükséges egyedi számkód. Eltűnése esetén a telefon gyári dobozáról, az aksi mögötti felületről kiírva több program segítségével is visszaírható. Így a SIM kártya hálózatra regisztrálásának akadálya nincs.

Gyári rom: A gyártó által a készülékre szánt publikus rom, amely a telefonra használatra készen fel van telepítve

Custom rom: Olyan rom, amely vagy az adott készülékről, vagy egy azzal hardveres rokonságban lévő telefonról származik és arra lett átírva.

OTA: Wifin keresztül az adott telefonon lévő romra érkező javítócsomag (update) vagy akár teljes új rom. Telepítéséhez a gyári recovery szükséges. A felhasználó adatait (belakott rom) nem veszélyezteti.

Gyári Recovery: Egy olyan bootolás előtti alkalmazás, amely segítségével új rom vagy frissítési csomag tehető fel a már meglévő romra. Természetesen valamennyi recovery-nek sok egyéb hasznos funkciója van még, de ezek használata nem jellemző.

Custom Recovery: A gyárinál fejlettebb és némi gyakorlat után sokoldalúbban használható program (CWM és TWRP).

CWM: Angolul Clock Work Mod, az egyik olyan program, amellyel a telefonunkról közvetlenül az SD kártyáról vagy a belső tárhelyről telepíthetünk fel custom vagy éppen gyári romot.

TWRP: A CWM-hez hasonló, ám sokkal kényelmesebben használható program, amely érintésérzékeny működésű. Míg a CWM-hez a telefon fizikai és érintő gombjai szükségesek.

Flashtool: Számítógépre telepíthető, több néven futó program (MTK vagy AIO Flashtool). Segítségével főleg romokat tehetünk fel a telefonunkra. Én többnyire féltéglásított telefonok feltámasztására használom. :D De egyéb hasznos funkciókkal is rendelkezik még. Fontos, hogy használata előtt győződjünk meg arról, hogy valamennyi szükséges driver és fájl fel van telepítve számítógépünkre.

Root/olás: Segítségével nagyobb tér nyílik az androidos eszköz használatára. Átlag felhasználók részére érdektelen. Ugyanakkor vannak olyan aplikációk (.apk), melyek működéséhez root jogosultság megléte elengedhetetlen. Rootolás történhet számítógépes vagy készülékre telepíthető alkalmazáson keresztül, valamint custom recovery alól is.

.apk: Az androidos programok kiterjesztése. Az ilyen fájlok telepítése SD kártyáról jogosultsághoz van kötve és a készülék beállításaiban lehet engedélyezni.

ROM: Amennyiben a telefonunkra új rendszert kívánunk tenni, az adott csomagot ROM-nak hívjuk. Ugyanakkor megtévesztő lehet, hogy a telefon belső tárhelyét is ROM-nak (Read-Only-Memory) vagyis Csak-Olvasható-Memóriának nevezik. Új rendszer telepítésekor pedig Internal storage-nak (belső tárhely)

RAM: Angolul Random Access Memory, azaz bármikor elérhető memória. Ez az eszköz tényleges fizikai memóriája, amit a rendszer használhat.

Multitasking: Androidnál egy romban akkor jó a ramkezelés, ha a rendszer szerint minél kevesebb az elérhető memória, ugyanakkor amint egy alkalmazásnak többre van szüksége, felszabadítja a szükséges mennyiséget.

A fogalmak nem ABC sorrendben vannak feltüntetve, hanem a szerző béna logikája szerint. :D

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése